Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma odası dekorasyonu yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu; bu odanın evdeki en önemli yaşam alanı olması.  Rahatlığın ön planda olduğu, bütçenize uygun ve hayallerinizdeki gibi bir oturma odasına sahip olmak için biraz araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Dekorasyondaki trendler ve modalar çok önemli. Ancak birçok trendin gelip geçici olduğu da bir gerçek. Odanızı dekore ederken kendi zevkinizi ön planda tutmalı, isteklerinizi güncel dekorasyon trendleri ile desteklemelisiniz.

Oturma odalarının en önemli parçaları kanepeler ve koltuklar.  Kanepe ve koltuk seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta var:

  • Evin nüfusu,
  • Misafir ağırlama sıklığı
  • Koltuğun materyali
  • Kanepenin açılıp yatak olması ihtiyacı var mı

Bunun dışında odanın şeklini göz önünde bulundurmak hem mobilya seçerken hem de yerleşim esnasında işinizi kolaylaştıracaktır. Mesela; uzun dar bir oturma odasında mobilyalar duvarlara düz olarak dizilirse koridora benzer, kare bir oturma odasında çok simetrik bir düzende koltukları yerleştirirseniz resmi bir ortam oluşur. Bazen samimi bir ortam yaratmak için kanepenizin yanına bir sehpa yerleştirmek bile yeterli olabilir. Oturma odası dekorasyonu yaparken bu tarz ufak tüyoları göz önünde bulundurun.

Ve televizyon üniteleri… Onlar artık çok fonksiyonel. Sadece televizyon koymak için değil dekorasyonu tamamlamak için kullanılıyor. Ünite üzerinde yerini alan biblo, fotoğraf çerçeveleri, kitaplar odanın havasını tamamen değiştirebiliyor. Aynı zamanda ünitelerdeki kapaklı dolaplar önemli bir depolama alanı. Tabii ünite televizyonun ebatıyla uyumlu olduğu kadar odanın büyüklüğü ile de uyumlu olmalıdır.

Odadaki kolonlara, girintili ve çıkıntılı alanlara raf sistemleri monte ederek hem ölü alanları değerlendirmiş olursunuz hem de rafları istediğiniz şekilde düzenleyebilirsiniz. Hatta bu rafların arkasında duvarlarınıza uyumlu duvar kağıtları kullanarak odaya farklı bir hava katabilirsiniz. Unutmayın duvar aksesuarları alandan tasarruf etmek için iyi bir seçimdir.

Dekorasyon trendlerini  de takip ederek kendi stilinizi odanıza yansıtın….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three + twelve =