Dekorasyonda Renklerin Uyumu

Evinizdeki odaların renkleri kişiliğinizin doğrudan bir yansımasıdır. Çoğumuz oda rengi üzerine düşünmek için çok fazla zaman harcayamasa da, aslında zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz bu alanlar bizi her gün etkiliyor. Odaların rengi, aksesuarlar, renklerin uyumu ruh halimizi ve düşüncelerimizi etkileyebilir. Bu nedenle dekorasyonda renklerin uyumu düşünülenden çok daha önemlidir.

Renk seçiminin kişisel bir mesele olduğunu unutmayın; yeni renklerle yaşamanız gereken kişi sizsiniz, bu nedenle size, ailenize ve yaşam tarzınıza uygun bir renk seçin. Evinizi dekore ederken kendi tercihleriniz doğrultusunda, kişiliğinizi yansıtan renkleri kullanmalısınız.

Bazı renkler veya renk grupları çoğu insanda benzer bir etkiye sahiptir. Renklerin insan ruhu üzerinde birbirinden farklı etkileri vardır. Bu nedenle dekorasyonda renk tonlarının varyasyonlarını kullanmak istediğiniz etkiyi de arttıracaktır.

Dekorasyona başlarken renk kombinasyonlarını seçmek özellikle sıfırdan yapılan bir dekorasyonda veya bu işe yeni başlayanlarda en zor adımlardan birisidir. Renk, mobilyanın şeklini, boyutunu görüntü olarak değiştirebileceği gibi odanın şeklini ve boyutunu da değiştirme gücüne sahiptir. Renk ve etkileri hakkında bazı temel bilgilerle kendinizi donatırsanız, renk seçmek aslında hiç zor değildir.  Beğendiğiniz bir şey bulduğunuzda, odanın renk sayısını en fazla üç veya dört ile sınırlandırın. Seçeceğiniz çok fazla renk, odanın dağınık görünmesine neden olabilir.

Günümüzde boya maliyeti çok da pahalı değil, boya bir odayı yapacağınız tüm değişikliklerden daha hızlı bir şekilde değiştirir, bu nedenle biraz deneme yapabilirsiniz. Evinizdeki mobilyaların kumaşları, tül ve perdeleriniz de size rehber olacaktır. Kumaş, halı, mobilya ve fayans boyadan daha sınırlı bir renk yelpazesinde mevcuttur, bu yüzden önce onları seçip boya rengine ondan sonra karar verin. Renkler üç temel yoldan hareket eder: aktif, pasif ve nötr. Her odanın renklerini kişisel arzularınıza, zevkinize ve odanın amacına kolayca uydurabilirsiniz. Açık renkler geniş ve havadardır, odaları olduğundan daha geniş ve daha parlak gösterirler. Koyu renkler ise sofistike ve ılıktır; geniş odalara daha samimi bir görünüm verirler.

Renklerin Tavanlar Üzerindeki Etkisi

Tavan, bir odadaki alanın altıda birini temsil eder. Ancak çoğu zaman bir kat beyaz boya yeterli olmaz. Aslında, onlarca yıldır, beyaz sadece en güvenli değil, aynı zamanda tavanlar için de en iyi seçenek olarak kabul edildi. Genel bir kural olarak, duvarlardan daha hafif olan tavanlar daha yüksek, daha koyu olanlar ise daha düşük hissedilir. Görsel olarak alçaltılmış tavanlar rahatlık ve samimiyet hissi uyandırır. Bilmeniz gereken en önemli konu; koyu renkli duvarlar bir odanın daha küçük görünmesini sağlar ve açık renk duvarlar bir odanın daha büyük görünmesine neden olur. Bu yönergeler, bir boya rengi aramanız için iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + nine =