Çatı Katı Dekorasyonu

Çatı katı dekorasyonu yapmadan önce önce bu alanın ne amaçla kullanılacağına karar vermelisiniz. Çünkü çatı katları ne kadar sevimli olsa da kasvetli bir havası vardır. O nedenle bu alanı yaşam alanı olarak kullanmak zorunda değilseniz çocuklarınız için oyun alanı, kendiniz için dinlenme odası, çalışma odası ya da depolama alanı yapabilirsiniz.

Çatı katları kış aylarında soğuk yaz aylarında ise sıcak olur. O nedenle eğer gün içerisinde bu odada uzun süreler geçirecekseniz bu odanın ısınması üzerine yoğunlaşmalısınız. Ayrıca çıkabilecek sorunlardan birisi de izolasyon olabilir. Yağmur ve kar sularının sıklıkla sızıntı yapması karşılaşılan sorunlardan birisidir.

Çatı katlarını dekore ederken girintili çıkıntılı ölü alanları iyi değerlendirmek, tavan alçaklığını mümkün olduğunca avantaja çevirmek gerekli. Tavandaki alçak köşelere  başınızı çarpma  sorununa karşı farklı renklerde tavan boyası uygulaması yapabilirsiniz. Kayar sürgü kapılı dolaplar kullanmak, aynı şekilde pencere ve kapıların da sürgülü olması odadaki hareket alanınızı genişletir ya da duvara sabitlenen önü açık rafları kullanabilirsiniz. Kapılarda ayna ya da yansıtmalı materyaller kullanmak odanın daha büyük görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca çatı katlarında çok fazla aksesuar kullanmak karmaşık bir görüntüye neden olacaktır.

Tabii ki çatı katları standart ölçülerin dışında daha ufak alanlar olduğu için mobilya bulmakta zorlanılabilir. Bunun için aklınızdaki mobilyayı istediğiniz ölçülerde bir mobilya atölyesine yaptırabilirsiniz. Hazır almak yerine yaptırmak çatı katınızı tam istediğiniz gibi dekore etmenizi sağlayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 2 =