Boya Çeşitleri

Boya çeşitleri günden güne değişik özellikler ile şekilleniyor. Eviniz için boya seçerken sadece rengini değil bileşenlerini, kullanılan kimyasalları da iyi araştırmak gerekir. Çünkü bileşenlerin en iyi şekilde formüle edilen boya en iyi boyadır. Seçilen kimyasalların kalitesi boyanın kullanım ömründe de değişiklik yaratır. Bu nedenle hem iç hem de dış cephe boyası seçerken bilinen markalar arasından seçim yapmanız en doğrusu olacaktır.

Boyalarda renk dışında farklı seçenekler de var. Kendi kendini temizleyen, insan sağlığına zararsız ve duvarda koruma sağlayan boyalar uluslararası standartlara göre üretiliyor ve son zamanlarda en fazla tercih edilenlerden. Dış cephe için artık birçok boya ısı yalıtım sistemlerinde geniş alanlar üzerinde uygulanabiliyor. İçerlerinde bulunan pigmentler en koyu renk boyaların bile, güneş ışığını yansıtarak yüzeydeki ısının düşmesini sağlıyor. Bu nedenle ısı yalıtımı olan duvarların yüzeyini serin tutarak, yalıtım sistemini de koruyor.

Yanlış renk veya çeşit boya seçimi hem maddi hem de zaman açısından büyük zarar olacaktır. Bu nedenle boyamaya başlamadan önce mutlaka iyi araştırma yapın ve uzman bir boyacıdan fikir alın.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − five =