İç Mimarlık ve İç Tasarım Arasındaki Fark Nedir?

İç mimarlık, iç tasarım, iç dekorasyon terimleri birbiri ardına çok sık duyduğumuz kelimeler. Bu terimler birbiri ile karışan ve sektörde tartışmalara neden olan, ince bir çizgiyle birbirinden ayrılması gereken terimlerdir.

Son birkaç yılda, iç tasarımın gelişmesi ve bu başlıkların belirsizliğini arttıran bir dizi faktör olmuştur. Bu da mimari mesleğinin kapsamını arttırmış, iç tasarımın gelişmesine ve yeni meslek gruplarının ortaya çıkmasına neden olmuştur. Böylece dekorasyon sektörü hızlı bir şekilde gelişmeye başlamıştır.

Karışan kavramları biraz ayırmak gerekirse; iç mimarlık;  mimariden, iç tasarımdan ve iç dekorasyondan farklıdır. Kesin olan iç mimarlık bir meslektir ve “mimar” teriminin tanımı, (doktor gibi) korunur ve belirli niteliklere ve diplomaya sahip olmayan herkes tarafından kullanılamaz.

İç mimarlık eğitimi, malzeme, kaplama, elektrik gereksinimleri, sıhhi tesisat, aydınlatma, havalandırma, ergonomi ve mekanın akıllı kullanımı gibi insan yerleşimini etkileyecek bir iç mekanın oluşturulmasıyla ilgili hemen hemen her şeyin dikkate almasını gerektiriyor. İç mimarlar, inşaat sürecinin tüm aşamalarında, başlangıç ​​planlarından bitiş rötuşlarına kadar her konuda önemli bir söz sahibi olacaklardır. Bir iç tasarımcının yapının başlangıcından itibaren projede yer alması gerekmez, sadece renk şemaları, mobilyalar ve sanat eserleri dahil olmak üzere binanın estetiğiyle ilgilidir. Onlar, tasarımın sanat yönüne eğilirler ve diğer alanlarla daha az ilgilenirler. Bununla birlikte, çok sanatsal olmalı ve iç tasarım trendleri ve estetik detaylar için harika bir göze sahip olmalıdırlar.

Son olarak tüm iç mimarlar,  sadece mimari için eğitilmiş olsalar bile, işlerini doğru bir şekilde tamamlamak için iç dekorasyon sanatında yetenekli olmalıdırlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16 − seven =